Маричиќ: Остануваме партнер во социјалниот дијалог со синдикатите | Правдико

Правдико

   

Маричиќ: Остануваме партнер во социјалниот дијалог со синдикатите

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

На денешното обраќање на настанот по повод јубилејот 30 години Синдикат на УПОЗ , министерот за правда, Бојан Маричиќ, ја потврди заложбата на Владата и на Министерството за правда да бидат стабилен партнер во социјалниот дијалог со Синдикатот на УПОЗ, со цел подобрување на животниот стандард на работниците.

„Во текот на годините постоеле ситуации кога Владата и Синдикатот се нашле на различни страни, но стремежот наш отсекогаш бил и ќе биде да има партнерски однос со синдикатите. Дури и кога не се согласуваме за одредени работи, успеваме преку конструктивен и искрен дијалог да дојдеме до заедничко решение и да постигнуваме договори бидејќи интересите на работниците треба да се на прво место“, рече Маричиќ во своето обраќање.

Министерот ја истакна и важноста на синдикалното дејствување и улогата на државата во борба за слободна, демократска, правна и социјална држава, но и достоинство на професијата.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико