Маричиќ: Со одлуката за ослободување на Мијалков се намалува довербата во судовите | Правдико

Правдико

   

Маричиќ: Со одлуката за ослободување на Мијалков се намалува довербата во судовите

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Одлуката на Апелациониот суд во Скопје да го пушти од притвор Сашо Мијалков ја намалува и онака разнишаната доверба на граѓаните во судовите, напиша денеска на својот фејсбук профил Министерот за правда Бoјан Маричиќ.

Тој додава дека Мијалков бил лице под реален ризик за бегство и повод за настани кои ја вознемирија целата македонска јавност.

Судиите на Апелациониот суд во Скопје Ѓоко Ристов и Енвер Беџети кои ја донесоа оваа одлука треба да и објаснат на јавноста на кој основ ја донеле ваквата одлука и на кој начин ќе ја преземат одговорноста доколку се случи повторно ризик од бегство,додава Маричиќ.

Судот иако е независен, должен е јавно да ги објаснува своите одлуки за да можат граѓаните да веруваат во судството.

Маричиќ со апел до Судскиот совет да испита по кој основ судиите ја донеле оваа одлука.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико