Маричиќ во Анкара на средба со турскиот министер за правда Ѓул | Правдико

Правдико

   

Маричиќ во Анкара на средба со турскиот министер за правда Ѓул

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Министерот за правда Бојан Маричиќ за време на работната посета на Анкара се сретна со својот турски колега Абдулхамит Ѓул.

На состанокот, како што информираат од неговиот кабинет, се разговарало за продлабочување на соработката во секторот правда, со фокус на дигитализацијата.

Маричиќ на Ѓул му го претставил планот за дигитализација на над 100 судови во земјата и пренел дека искуствата кои ги има Турција во процесот на воведување на информатичка технологија во правосудството се од исклучително значење за нас.

Во однос на размената на искуствата со Турција за дигитализацијата на судовите, за време на посетата делегацијата на Министерството за правда предводена од Маричиќ ќе ја посети и Академијата за правосудство на Турција и Генералниот директорат за информатичка технологија, најавуваат од Министерството за правда.

Маричиќ на Ѓул му ги претставил реформите кои се преземаат со цел зајакнување на правната држава и длабоките реформи кои се спроведуваат во правосудството, а биле потврдени и традиционално добрите односи меѓу двете држави и двата народа.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико