Масовни нарушувања на локалните избори во Русија | Правдико

Правдико

   

Масовни нарушувања на локалните избори во Русија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

На локалните и регионалните избори во Русија биле забележани голем број нарушувања на гласањето.

largea_6ed9ba2f-7b84-461c-9d6f-a866b7cf5e30_w640_r1_s1442154910

Околу 59 милиони луѓе со право на глас, што е половина од руската популација, вчера избираа околу 90 илјади пратеници, вклучувајќи и 21 регионално раководство.

Руската невладина организација „Голос“ која го следеше гласањето низ целата земја, соопшти дека имало над илјада и седумстотини нарушувања на изборниот процес.

На изборите се очекува да победат кандидатите поддржувани од Кремљ.

Извор: Радио Слободна Европа

 

Препорачуваме

Партнери на Правдико