Масовни протести низ Романија против декриминализацијата | Правдико

Правдико

   

Масовни протести низ Романија против декриминализацијата

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Повеќе од 250.000 Романци протестираа во средата вечерта против владината уредба со којашто се декриминализираат некои корупциски кривични дела, што се смета ако најголемо отстапување од реформите откако земјата во 2007 година ѝ се приклучи Европската унија.

Романското највисоко правосудно надзорно тело Врховниот суски совет (CSIM) претходно во средата вложи жалба пред Уставниот суд против уредбата којашто ја објави новата социјалдемократската влада на премиерот Сорин Гриндеану. Владата ја прифати уредбата во вторникот вечерта.

Уредбата би се однесувала на тековните истраги и судења, како и на новите случаи. Криминалната негрижа повеќе не би била кривично дело, а дефиницијата на судирот на интересите е стеснета.

Бројот на демонстрантите во текот на ноќта се искачил на130 до 150 илјади пред зградата на владата во престолнината Букурешт, според процените на агенциите. Уште меѓу 100.000 до 150.000, според процените на интервентната полиција, вкупно протестирале во други 55 градови и места низ Романија.

„Отповикајте ја, па заминете си“ и „Крадци, крадци“ извикувале демонстрантите носејќи бројни романски национални знамиња.

Доколку биде спроведена, како што е планирано во рок од десет дена, уредбата ќе овозможи, меѓу другото, и декриминализација на злоупотребата на службените овластувања во кои сумите не минуваат над 200.000 леи, или 48.000 долари.

Со тоа би се прекинала тековната постапка против претседателот на Социјалдемократската партија, Ливиу Драгнеа, обвинет дека го користел политичкото влијание за да обезбеди плати за две лица кои работеле во штабот на неговата партија во периодот од 2006 до 2013 година.

„Не разбирам поради што демонстрантите се вознемирени“, изјави Драгнеа за новинарите во вторникот.

Меѓутоа, и десетици други политички функционери од сите политички партии во Романија би требало да имаат полза од оваа владина уредба.

Двете опозициски партии, центристичките Либерали и Сојузот – Да ја спасиме Романија, покренаа во средата интерпелација за изгласување недоверба на владата, што според коментаторите има малку надежи дека ќе мине.

Романските социјалдемократи повторно дојдоа на власт на изборите во декември 2016 година, цела година откако демонстрантите ги соборија од власт во гневните протести поради смртоносниот пожар во еден ноќен клуб во Букурешт во кој загинаа неколку десетици млади луѓе, за што многумина ја обвинуваа корупцијата и практиката на неказнивост.

Антикорупциските обвинители во моментов истражуваат повеќе од 2,000 случаи на злоупотребана власта и позициите.

Романскиот претседател Јоханис Клаус учествуваше на вонредната седница на CSIM и потаи изјави за новинарите дека „Проблемот е дека не може да се прави она што го направи владата во земја на владеење на правото, како што е Романија и сака таква да остане“.

Европската комисија соопшти дека „борбата против корупцијата треба да зајакне а не да биде укината“. Претседателот на ЕК, Жан-Клод Јункер во писмена изјава порача дека „со голема загриженост го следат развојот на најновите случувања во Романија“.

Шест западни земји, меѓу кои и Германија и САД, во соопштенија предупредија дека владината уредба ќе го поткопа меѓународниот углед на Романија и нејзината позиција во ЕУ и во НАТО.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико