Медведев: Започнуваат преговорите со Србија | Правдико

Правдико

   

Медведев: Започнуваат преговорите со Србија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Премиерот на Русија, Дмитри Медведев најави дека евроазиската економска унија наскоро ќе започне преговори со Србија за создавање на зона за слободна трговија.

28102016150300_web_dmytri_medvedev

Медведев на состанокот на советот на Евроазиската унија истакна дека првата рунда преговори со Израел околу создавањето на слободна зона е завршена.

– Првата рунда преговори со Израел е завршена. Следен чекор е започнување преговори со Србија, како и со уште неколку земји – додаде Медведев.

Членот на комисијата на Евроазиската унија, Вероника Никишина вели дека Израел би можел да го потпише договорот до 2017 година.

Евроазиската унија е трговски блок основан во 2015 година врз основа на царинската унија помеѓу Русија, Белорусија и Казахстан. Нешто подоцна во оваа унија се приклучија и Киргистан и Ерменија, а овој месец Виетнам стана првата нерегионална земја која му се придружи на блокот кој е дизајниран за да обезбеди слободно движење на стоки, услуги, капитал и работна сила помеѓу земјите членки.

До овој момент, преку 40 земји и меѓународни организации, вклучувајќи ги Кина, Индонезија и Иран изразија интерес за договор за слободна трговија со Евроазиската унија.

Извор: Нова Македонија

Партнери на Правдико