Меѓународна потерница по напаѓачот од Швајцарија | Правдико

Правдико

   

Меѓународна потерница по напаѓачот од Швајцарија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Швајцарската полиција издаде меѓународна потерница по напаѓачот кој вчера со моторна пила нападна и повреди пет лица од кои тројца потешко. 24 часа по нападот, осомничениот, 50-годишниот Франц Вросис, е сè уште е во бегство. Полицијата цела ноќ со кучиња трагаа по напаѓачот во регионот до германската граница. Но, според информациите од властите во германската држава Баден-Вуртенберг, сè уште нема докази дека тој ја напуштил Швајцарија.

Полицијата верува дека тој е вооружен со моторна пила. Вчера беа објавени фотографии од напаѓачот, кој досега имал неколку пресуди за кривични дела со оружје, пренесуваат швајцарските медиуми.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико