Меркел бара од Турција да ги ослободи приведените германските државјани | Правдико

Правдико

   

Меркел бара од Турција да ги ослободи приведените германските државјани

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Германската канцеларка Ангела Меркел ја повика денека Турција да ги ослободи сите германски државјани од притвор. Таа додаде дека односите на Германија и Турција во моментов влегле во „многу комплицирана фаза“.

Според неа, тоа се должи и на „неоснованите“ апсења на десетиците германски граѓани. Меркел порача дека нејзината земја би сакала да има подобро односи со Анкара, но реалноста е поинаква.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико