Меркел: Бракот е заедница меѓу маж и жена | Правдико

Правдико

   

Меркел: Бракот е заедница меѓу маж и жена

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Германската канцеларка Ангела Меркел повика да се стави крај на дискриминацијата на испополовите партнери, но го повтори својот став дека бракот е институција што ја склучуваат маж и жена.

merkel

Во интервју за ѕвездата на „Јутуб“, Флоријан Мундт или Ле Флоид, Меркел рече дека за неа лично бракот е кохабитација меѓу маж и жена.

– Јас сум за регистрирано партнерство. За тоа сум да немаме никаква дискриминација преку даночното законодавство. Ако и понатаму наидуваме на дискриминација, ќе ја отстраниме – рече германската канцеларка.

Говорејќи за дефиницијата за брак, Меркел рече дека мора да се прифати оти постојат различни мислења за тоа. Прашана накратко да ја резимира сопствената позиција, Меркел рече: „Без дискриминација. Брак како заеднички живот на маж и жена“.

Откако САД и Ирска го признаа бракот меѓу припадниците на ист пол, сè посилни се апелите истото да го направи и Германија, каде истополовите двојки од 2001 година можат да засноваат граѓанско партнерство.

Извор: Мета.мк

Препорачуваме

Партнери на Правдико