Меркел го објави договорот за големата коалиција | Правдико

Правдико

   

Меркел го објави договорот за големата коалиција

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

merkelГерманската канцеларка Ангела Меркел, на денешната прес конференција во Берлин, го објави коалициониот договор меѓу нејзината Христијанско-демократска унија и Социјал-демократската партија. ,,Германската иднина,, е мотото на големата коалиција, која, според Меркел, ќе се справува со главните прашања на земјата. Мислам дека имаме добри шанси во 2017-та година да кажеме дека луѓето живеат подобро од денес, рече Меркел.

Извор: Радио слободна Европа

Партнери на Правдико