Меркел ќе одржи состанок со лидерите на политичките партии за кризата во Грција | Правдико

Правдико

   

Меркел ќе одржи состанок со лидерите на политичките партии за кризата во Грција

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Германската канцеларка Ангела Меркел свика итна средба помеѓу лидерите на најголемите партии во Германија, откако преговорите помеѓу Атина и кредиторите преминаа на ново опасно ниво.

Извори блиски до германската влада откриваат дека канцеларката Меркел целосно ја вклучила дипломатијата за кризата.

Во меѓувреме, во петокот, Меркел ја обвини Грција дека презема регресивни чекори и нагласи дека Берлин нема да биде уценуван од барањата на должниците.

Извор: Мета.мк

Препорачуваме

Партнери на Правдико