Меркел: Нема законски ограничувања за прифат на бегалците | Правдико

Правдико

   

Меркел: Нема законски ограничувања за прифат на бегалците

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Германскиот канцелар Ангела Меркел денеска изјави дека нема законски ограничувања за бројот на луѓето кои бегаат пред политички прогон и бараат засолниште во нејзината земја, пренесе Фена.

11092015105931_Merkel

Таа, исто така, повторно јасно порача дека луѓето кои немаат право да добијат азил, ќе мора итно да се вратат во своите земји. Германија забележа повеќе пристигнувања на мигранти од било која друга европска земја и само годинава се очекува да дојдат 800.000.

Во интервју за дневниот весник „Рајнише Пост“ таа не можеше да даде точна бројка колку бегалци годишно Германија може да вдоми.

– Темелното право на азил од политичкиот прогон не познава горна граница. Тоа, исто така, важи и за бегалците кои побегнаа кај нас од пеколот на граѓанската војна, изјави Меркел.

Таа, меѓутоа, исто така, нагласи дека и луѓе од „безбедните“ балкански земји доаѓаат во Германија и кажа дека тие мораат брзо да бидат вратени во своите домови доколку немаат основа за добивање азил.

Извор: Нова Македонија

Препорачуваме

Партнери на Правдико