Меркел, Оланд и Ренци ќе разговараат за иднината на ЕУ по Brexit | Правдико

Правдико

   

Меркел, Оланд и Ренци ќе разговараат за иднината на ЕУ по Brexit

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Италијанскиот премиер Матео Ренци, германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Франсоа Оланд во понеделник на островот Вентотене во близина на Неапол ќе разговараат околу тоа како да се одржи единствениот европски проект по гласањето на Британците за излез од Европската унија (ЕУ), пренесуваат светските агенции.

Image (2)

Како што пренесува Reuters, тие ќе се состанат во пресрет на самитот на ЕУ закажан за септември, по повод разговорите за последиците од Brexit. Британската новинска агенција додава дека официјалните лица во Брисел и Берлин стравуваат дека одлуката на Британците би можела да доведе и до референдум во Холандија за натамошното членство во Унијата.

„Во понеделник целта ќе биде да се покаже единството на трите големи европски земји, но ни е да се основа посебен клуб“, рекол неименуван француски дипломат, напоменувајќи дека целта на состанокот е да се направат подготовки за претстојниот самит на ЕУ во Братислава.

Ренци како локација за состанокот го избра островот Вентотене поради неговото симболично значење како места на кое двајца италијански интелектуалци за време на Втората светска војна го напишаа значајниот манифест со кој повикаа на европско политичко обединување, додава Reuters.

Како уште еден симболичен гест, тројцата лидери завршната прес конференција ќе ја одржат на италијанскиот носач на авиони „Гарибалди“, кој е дел од мисијата на ЕУ на Средоземното море. Лидерите на Италија, Германија и Франција во понеделник ќе го имаат вториот трилатерален состанок откако Британија кон крајот на јуни гласаше за напуштање на ЕУ.

Соочена со егзистенцијални ризици, Меркел сака да зацврсти „подобра Европа“, Ренци сака Италија да има силен глас во обликувањето на иднината на ЕУ после Brexit, додека, пак, Оланд сака инвестицискиот план на ЕУ да биде двоструко зголемен, вели францускиот извор.

Тројцата лидери исто така се разидуваат во ставовите околу тоа како да се намали невработеноста и да се зголеми економскиот раст, кој во вториот квартал од годината е намален во 28-члениот блок, а стагнираше и во Франција и во Италија, заклучува Reuters.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико