Меркел: Примирјето во Украина не се применува целосно | Правдико

Правдико

   

Меркел: Примирјето во Украина не се применува целосно

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека ситуацијата во Украина станала помирна во периодот по постигнувањето на договорот во Минск, но предупреди дека прекинот на огнот се уште не е целосно применет.

Addressing Global and European Challenges: Angela Merkel

Украинскиот премиер Арсениј Јацењук на заедничката прес-конференција со Ангела Меркел во Берлин, рече дека про-руските сили, кои имаат поддршка од руските војници, продолжуваат да учествуваат во борбите, иако судирите се проретчени.

Според Јацењук, 75 украински војници загинале, а голем број се повредени по потпишувањето на мировниот договор од Минск, кој стапи во сила на 15 февруари.

Извор: Мета.мк

Препорачуваме

Партнери на Правдико