Меркел: Враќањето на Г8 е незамисливо поради Украина | Правдико

Правдико

   

Меркел: Враќањето на Г8 е незамисливо поради Украина

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Германската канцеларка Ангела Меркел вчера оцени дека враќањето на Г8, односно на Русија во групата најразвиени земји, во моментов е „незамисливо“ поради ситуацијата во Украина.

Русија е исклучена од форматот Г8 по припојувањето на Крим минатата година.

– Сè додека Русија не го почитува меѓународното право и не постапува во согласност со тие принципи, враќањето на форматот Г8 е незамислив – рече Меркел, чија земја во јуни ќе биде домаќин на самитот Г7.

Извор: Мета.мк

Препорачуваме

Партнери на Правдико