Ми фрлија монитор и копје од знаме, што ме зашемети, сведочеше Села | Правдико

Правдико

   

Ми фрлија монитор и копје од знаме, што ме зашемети, сведочеше Села

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Пратеникот Зијадин Села во сведочењето пред судот рече дека гневните напаѓачи фрлиле директно кон него монитор од компјутер и копје од знамето. „Кратко потоа почнав да се зашеметувам“, се присетуваше Села на нападот од 27 април. „Бев во прес-салата, лево од говорницата, кога влезе толпата. Пред мене беа колегите Реџаил Исмаили и Сурија Рушити. Толпата извикуваше ‘предавници, ќе ве убиеме, каде ќе одите?’ Јас слушнав само ‘Села каде ќе одиш, ќе те убиеме’“, рече Села.

Додаде дека врз главата му паднала и една од штиците што ги фрлале кон нив. Села раскажа дека кога двајцата пратеници не биле повеќе пред него, тој бил директно изложен на толпата. „Откако Рушити и Исмаили излегоа, ме удираа кратко време, ме фатија за главата и ме удираа со рацете“, рече Села. Тој го препозна обвинетиот Игор Југ. Рече дека бил ќелав и со брада, а во собраниската сала влегол меѓу првите. „Пцуеше и викаше“, се присетуваше Села.

„Друго лице од толпата имаше очила на главата и носеше кожено елече. Тоа лице, откако изгубив свест зашто немаше воздух и бев повреден, ми пријде и рече: ‘Еве го Села. Ајде Села’. Последните удари на кои се сеќавам беа во главата и телото“, сведочеше пратеникот.

Во кривичниот суд денеска продолжи рочиштето за напаѓачите на пратеникот Зијадин Села. На обвинителната клупа повторно седнаа обвинетите Оливер Ошавковски, Сашо Сенков, Николче Димитриевски, Александар Јаневски-Тошта, Андреј Мицов, Никола Војминовски, Коста Делов, Стојан Павлески – Кобра, како и Кире Ѓоргиевски и неговиот татко. Последните двајца беа уапсени во мај минатата година, како осомничени за физички напад и влечење на Села, кој потоа во критична состојба заврши во болница.

Од Собранието ме изнесоа маскиран како повреден полицаец, продолжува Села

В. Маглешов

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико