Мигрантите ги прекршиле германските закони повеќе од 140.000 пати | Правдико

Правдико

   

Мигрантите ги прекршиле германските закони повеќе од 140.000 пати

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

napad-migranti-vo-svedskaМигрантите од кризните региони кои се населени во Германија просечно извршиле 780 престапи дневно, или вкупно 142.500 прекршувања на законот во првите шест месеци од 2016 година, информираат светските медиуми, повикувајќи се на информации од германската полиција. Споредено со истиот период од 2015 година, бројката е зголемена за околу 40 проценти.

Последната година во Германија пристигнале околу 900.000 мигранти, а овие информации излегуваат во јавноста во период кога канцеларката Ангела Меркел е под силен притисок поради германската политика на отворени врати за мигрантите. Покрај прекршоците на мигрантите, во Германија е познато дека постојат и радикални групи кои извршија напади врз побарувачите на азил од исламофобични побуди.

Извор:Meta.mk

Препорачуваме

Партнери на Правдико