Мијалков излегува од куќен притвор | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

Мијалков излегува од куќен притвор

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Ексшефот на тајната полиција, Сашо Мијалков, излегува од куќен притвор, кој го издржуваше за предметот„Титаник 2“ по изрекувањето на пресудата. Истекоа 60 дена од изрекувањето на притворот од Апелацискиот суд во Скопје, па на Мијалков му е одземен пасошот и треба еднаш неделно да се јавува во судот.

Причината зошто Мијлаков излегува од куќен притвор е фактот дека против него беше поднесен обвинителен предлог, кој по изрекувањето на пресудата, може да трае најмногу до 60 дена.

„Со решение на Основниот суд Скопје 1 Скопје при изрекување на пресудата за предметот од Обвинителството, означен како „Титаник 2“, на обвинетиот му е определна мерка притвор. Со решение на Апелациониот суд во Скопје решението на првостепениот суд е преиначено, со тоа што за обвинетиот е определна мерка куќен притвор, кој трае до правосилноста на пресудата, а најдолго 60 дена во согласност со член 481, ст. 2 в.в., со член 165, ст.1, т.1 од ЗКП“, соопштија од судот.

Со оглед дека рокот од 60 дена истекува на 6.5.2019 година, советот, постапувајќи по службена должност, утврдил дека мерката куќен притвор треба да ја укине.

Против ова решение странките имаат право на жалба до Апелациониот суд. Лидерот на ДПА, Мендух Тачи, доби казна затвор од 3,2 години, Бедредин Ибраими беше осуден 4 години и 6 месеци затвор. Влатко Сајковски, Сашо Срцев, Анета Стефановска и Сашо Мијалков судот ги прогласи за виновни и добија казни затвор во траење од по 3 години.

Според судот, Мијалков ја искористил својата положба и влијанието и се договорил со лидерот на ДПА, Мендух Тачи, да му наложи на сопартиецот од ДИК, Бедредин Ибраими, да гласа за поништување на гласањето на три избирачки места во Струмица во корист на Васил Пишев од ВМРО-ДПМНЕ на штета на тогашниот кандидат за градоначалник Зоран Заев.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико