Минатиот месец “’алфите“ по рази основи привеле 265 лица | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

Минатиот месец „алфите“ по рази основи привеле 265 лица

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

alfi-4-Во текот на минатиот месец припадниците на Единицата за прв одговор и интервенција – Алфа при вршење на редовна мотопатролна дејност вкупно извршиле легитимирање на 1.220 лица, потоа преглед на 276 ПМВ, а по разни основи биле приведени вкупно 265 лица.

И тоа, по основ на телеграма 32 лица, Потраги, Гласник, Наредба од Основен суд – 11 лица, под сомнение за извршено кривично дело – 39 лица, по извршено кривично дело – 25, на лице место во вршење на кривично дело биле приведени 17 лица, за издржување на казна затвор – 14 лица, за утврдување на идентитет – 12 лица и за недозволени предмети приведени се осум лица;

Вкупно приведени лица по ЈРМ – 27
–    Учество во тепачка – 7
–    Физички напад – 9
–    Омаловажување полициски службеник – 4
–    Комар или други игри на среќа – 4
–    Напад на службено лице – 2
–    Останати прекршоци – 1

Вкупно приведени лица со оружје – 2
–    сигнален пиштол – 1
–    пиштол – 1

Вкупно приведени лица за поседување опојни дроги – 35
–    НН тревкаста материја – 30
–    НН прашкаста материја – 4
–    НН материја – 1

Вкупно приведени лица со ПМВ – 33
–    по телеграма – 22
–    непоседување на соодветна документација – 1
–    поради сомнение за извршено кривично дело – 1
–    сообраќаен прекршок – 7
–    сторен царински прекршок – 2

Вкупно приведени лица со ТМВ – 10
–    не поседување на соодветна документација за товар – 10

Вкупна дадена асистенција при вршење претрес на дом и други простории –  18 и една асистенција дадена на други надлежни институции

–    Предадени 22 лица поради нарушен ЈРМ
–    Предадени 35 лица за сторен сообраќаен прекршок
–    Предадени 86 странци со нерегулиран престој
–    Предадени пет малолетници

–    пронајдени и предадени 9 ПМВ  и 17 други предмети кои потекнуваат  од кривично дело
–    предаден еден мотоцикл
–    извршено едно обезбедување на лице место
–    извршено едно обезбедување на протести и митинзи

Останати активности:
–   во два наврати е постапено по ОА „Гора“ и извршен е спровод на четири лица.

Извор: МВР

Препорачуваме

Партнери на Правдико