Министерката за внатрешни на В. Британија поднесе оставка | Правдико

Правдико

   

Министерката за внатрешни на В. Британија поднесе оставка

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Британската министерка за внатрешни работи, Амбер Рад, поднесе оставка поради скандалот со имигранти,  откако Комитетот за внатрешни работи минатата недела ја прашуваше Руд за целите на Владата за отстранување на илегалните имигранти.

 

Руд кажа на дека нема знаење за целите, но сепак, Гардијан во неделата објави меморандум напишан од Руд, во кој таа вели дека квотите за депортација биле поставени.

Неодамна, таа беше критикувана поради тоа што откри дека нејзините служби забележале голем број илегални мигранти, кои треба да се протераат на годишно ниво.

Повлекувањето на Рад, еден од најблиските министри до Тереза Меј, е голем удар за неа пред локалните избори закажани за 3 мај.

Извор: НоваТВ

Препорачуваме

Партнери на Правдико