Миновски: Нема да се зголеми старосната граница за пензија | Правдико

Правдико

   

Миновски: Нема да се зголеми старосната граница за пензија

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

minovski-696x410Старосната граница на работниците за заминување во пензија нема да се зголеми, туку ќе си остане на сегашните граници, потврди во петок министерот за финансии Кирил Миновски.

Одговарајќи на новинарско прашање, Миновски рече дека старосната граница за пензија останува на истото ниво, додавајќи дека не се размислува и ниту за промена на процентот на социјалните придонеси.

Според законските прописи во Република Македонија, во пензија се оди на 64 години за мажи и 62 години за жени.

Извор: Макфакс

Партнери на Правдико