ММФ: можно отпишување на дел од грчкиот долг | Правдико

Правдико

   

ММФ: можно отпишување на дел од грчкиот долг

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) прогнозира дека може да биде неопходно отпишување на дел од долгот на Грција, бидејќи земјата нема да биде во состојба да го враќа, поради натамошното слабеење на структурните реформи и пад на првичниот буџетски дефицит, се наведува во извештај на Фондот.

527cfb340777f

ММФ ја намали прогнозата за растот на Грција од 2,5 на нула проценти во 2015 година, истакнувајќи дека земјата има потреба од нова помош од 36 милијарди евра од ЕУ во наредните три години, дури и да го одобри планот на кредиторите.

Вкупните финансиски потреби на земјата се зголемиле поради големите политички промени во Атина и се проценуваат на вкупно 50 милијарди евра до 2018 година, наведува ММФ.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико