Могерини следната недела ќе се обрати во македонското Собрание | Правдико

Правдико

   

Могерини следната недела ќе се обрати во македонското Собрание

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини, следниот четврток ќе се обрати пред пратениците во Собранието на Република Македонија.

Според тековните информации, ден пред неа во земјата ќе допатува и еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан. Доаѓањето на двајцата дипломати ќе биде непосредно по презентирањето на извештајот на Европската комисија за Македонија, кој треба да биде објавен на 17 април.

Извор:Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико