МОН: штрајкот во училиштата прекинат, наставата продолжува утре | Правдико

Правдико

   

МОН и СОНК: штрајкот во училиштата прекинат, наставата продолжува утре

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Министерствата за образование и наука и за труд и социјална политика и Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) по неколкудневни интензивни преговори, постигнаа заемно прифатлива спогодба по однос на сите отворени прашања, јавува МИА.

0C9A46C0-6EA8-48B7-B572-A26F878A5CAE_w308_h173

– Врз основа на заемно прифатената спогодба, Одлуката за генерален штрајк на СОНК се става вон сила. Истовремено, продолжуваат интензивнитепреговори во рамки на социјалниот дијалог, соопшти Министерството за образование и наука.

Министерството ги известува родителите и учениците, дека наставата од утре ќе продолжи нормално да се реализира во сите училишта.

Во рамки на социјалниот дијалог, Министерството за труд и социјална политика информира дека е постигната заеднички прифатлива спогодба во делот на јавните установи за згрижување и воспитување на деца од предучилишна возраст.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико