Московскиот суд осуди Норвежанец на 14 години затвор за шпионажа против Русија | Правдико

Правдико

   

Московскиот суд осуди Норвежанец на 14 години затвор за шпионажа против Русија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Московскиот градски суд го прогласи норвешкиот граѓанин Фроде Берг за виновен за шпионажа против Русија, осудувајќи го на 14 години затвор со максимална безбедност, објави дописникот на ТАСС.

„Судот смета дека обвинетиот Фроде Берг е виновен за сторено кривично дело според членот 276 од Рускиот кривичен суд (шпионажа) и го осудува на 14 години затвор со максимална безбедност”, рече судијата Андреј Суворов.

Судот го објави само воведниот и одлучувачки дел од пресудата. Судската постапка по предметот се одржа зад затворени врати бидејќи случајот содржи тајни досиеја.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико