Правдико

   

МТСП: Декемвриската минимална плата ќе изнесува 14.500 денари

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Законски утврдената минимална плата за декември ќе изнесува 14.500 денари, што е зголемување од 2.000 денари, а во споредба со 2017 – 5.500 денари, соопшти Министерството за труд и социјална политика.

Истовремено, од таму потсетуваат дека државата ќе ги субвенционира придонесите од 600 до 6.000 денари за сите компании од приватниот сектор кои ќе им ги зголемат платите за оваа сума на работниците независно дали се минимални или повисоки. Субвенциите ќе може да се користат во следните три години.

Собранието вчера ги изгласа законите за минимална плата и за субвенционирање на придонесите за раст на платата.

Извор: Макфакс

Партнери на Правдико