МТСП: Дополнителна листа на дијагнози на хронични состојби за кои важи ослободување од работа како превенција од ширење на COVID-19 | Правдико

Правдико

   

МТСП: Дополнителна листа на дијагнози на хронични состојби за кои важи ослободување од работа како превенција од ширење на COVID-19

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Министерството за здравство ја дополни листата на дијагнози на хронични состојби за кои важи ослободување од работа како превенција од ширење на КОВИД-19:

-Цистична фиброза (E84), а доколку дете е болно од истата, ослободен од работа е и еден родител

– Мултиплекс склероза G35 (имуносупресивна состојба) лица кои се на хронична терапија

– Акутен перикардит I30

– Улцеративен колитис K51 и Кронова болест K50 кои се на имуномодулаторна терапија (Azatioprine), биолошка или биослична терапија

– Состојба со трансплантиран црн дроб Z94.4.

Препорачуваме

Партнери на Правдико