Мубарак повторно на суд | Правдико

Правдико

   

Мубарак повторно на суд

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Поранешниот египетски претседател, Хосни Мубарак, повторно ќе оди на суд во ноември за убивање демонстранти за време на востанието од 2011 година, кога беше соборен од власт, соопшти денеска Врховниот суд на оваа земја.

CAIRO, EGYPT - MARCH 19: Ousted Egyptian president Hosni Mubarek, in suit, appears in the trial about expenses for presidential palaces on March 19, 2014 in Cairo, Egypt. (Photo by Ahmed el Masry/Anadolu Agency/Getty Images)

Судијата ја уважи жалбата на обвинителството против претходната пресуда, со која е одбиена тужбата против Мубарак.

Мубарак, кој владеше со Египет речиси три децении, веќе три години е во затвор поради одделни судски случаи.

Судијата изјави дека повторното судење ќе почне на 5 ноември.
Мубарак е обвинет за заговор и за убиството на демонстрантите во 2011 година.

Извор: Мета.мк

Препорачуваме

Партнери на Правдико