МВР: 274 луѓе добиле решение за изолација, а 706 казни за неносење маски | Правдико

Правдико

   

МВР: 274 луѓе добиле решение за изолација, а 706 казни за неносење маски

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Во текот на изминатото деноноќие (17/18.06.2020 година) на територијата на цела држава на 274 лица им се издадени решенија за изолација, а 255 лица потпишале изјави за самоизолација.

Од страна на полициски службеници извршени се контроли кај лица во изолација и самоизолација, при што утврдено е дека четири лица не ја почитувале мерката за изолација.

Исто така, по однос на мерката за неносење лична заштита на лице, регистрирани се 706 прекршоци.

Извор: Макфакс

Партнери на Правдико