МВР: 336 добиле решенија за изолација, а 633 казнети поради неносење маски | Правдико

Правдико

   

МВР: 336 добиле решенија за изолација, а 633 казнети поради неносење маски

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Во текот на изминатото деноноќие (16/17.06.2020 година) на територијата на државата на 336 лица им се издадени решенија за изолација, а 175 лица потпишале изјави за самоизолација.

Од страна на полициски службеници извршени се контроли кај лица во изолација и самоизолација, при што евидентирани се четири лица кои не ја почитувале мерката за изолација.

Исто така, по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 633 прекршоци.

Извор: Макфакс

Партнери на Правдико