МВР: Издадено 91 решение за изолација | Правдико

Правдико

   

МВР: Издадено 91 решение за изолација

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Според статистиките на МВР, во текот на изминатото деноноќие на територијата на државата на 91 лице им се издадени решенија за изолација, а 23 лица потпишале изјава за самоизолација.

Oд страна на полициски службеници во извршените контроли над лицата во изолација и самоизолација констатирано е дека само во еден случај едно лице што било во изолација не е затекнато во својот дом. Во однос на забраната за движење во текот на изминатите 24 часа, евидентирано е дека на ниво на целата држава 43 лица не ја почитувале забраната за движење, приведени биле 27 лица, а за другите се земени податоци и ќе следуваат соодветни мерки.

Извор: Макфакс

Партнери на Правдико