МВР: Ќе преземе дополнителни мерки и активности со цел заштита на сигурноста на граѓаните и објектите | Правдико

Правдико

   

МВР: Ќе преземе дополнителни мерки и активности со цел заштита на сигурноста на граѓаните и објектите

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Министерство за внатрешни работи информира дека безбедносната состојба во централното градско подрачје,  околу и во собранието е  нормализирана со воспоставување на нарушениот јавен ред и мир.

Поради претходната севкупна безбедносна состојба МВР-СВР Скопје ќе преземе дополнителни мерки и активности со цел заштита на сигурноста на граѓаните, објектите и обезбедување стабилна и поволна безбедносна состојба.

До 23.30 часот во Градската општа болница 8-ми септември, Градска болница Св Климент Охридски и Клинички Центар лекарска помош побарале 70 граѓани, 22 полициски службеници и тројца  пратеници. Дополнително во Касарната Ѓорче Петров лекарска помош укажана е на уште седум лица. Во моментов во Собрание на  Р. Македонија  нема повеќе граѓани, а граѓаните кои протестираа се надвор oд собранието.

Препорачуваме

Партнери на Правдико