МВР на Франција: Масовноста на маршот е досега невидена! | Правдико

Правдико

   

МВР на Франција: Масовноста на маршот е досега невидена!

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Масовноста на Маршот на солидарноста одржан денеска во Париз против екстремизмот е „без преседан“, соопшти Министерството за внатрешни работи на Франција.

Rally in solidarity with victims of terrorist attacks in France

– Учесниците на Маршот беа распоредени на многу поголемо подрачје од првобитно планираните маршрути, се вели во соопштението.

Маршот против тероризмот во знак на сеќавање на терористичките напади извршени изминатите денови во Париз, собра во главниот град на Франција 1,5 милион луѓе, напиша на Твитер еден од организаторите на собирот поранешниот министер Франсоа Лами, додека француски медиуми наведуваат и бројка од околу два милиона луѓе.

Извор: ПлусИнфо

Партнери на Правдико