МВР поднело 15 пријави за лажни вести за ситуацијата со коронавирусот | Правдико

Правдико

   

МВР поднело 15 пријави за лажни вести за ситуацијата со коронавирусот

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

МВР до ОЈО Скопје поднело вкупно 15 пријави за ширење на лажни вести кои се однесувале на состојбата со коронавирусот, информираше денес на прес-конференција министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев.

„МВР, преку одделот за компјутерски криминал, има поднесено 15 пријави до ОЈО за лажни вести во врска со коронавирусот. Постапено е со поднесување на соодветни поднесоци до ОЈО кое ќе треба да одлучи дали има елементи за кривично дело“, појасни министерот Чулев.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико