МВР: Претставување на системот за присилно запирање „Стингер“ | Правдико

Правдико

   

МВР: Претставување на системот за присилно запирање „Стингер“

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Mинистерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска во Идризово присуствуваше на завршниот ден од обуката за контрола на возилата во сообраќајот и претставување на системот за присилно запирање „Стингер“.

mvr

Полициски службеници од Секторот за сообраќајни работи во Бирото за јавна безбедност, од мобилните сообраќајни единици и од осум регионални Сектори за внатрешни работи пред присутните одржаа практична вежба за употреба на системот за присилно запирање на возила со издишување на гумите, кој се користи за ефективно и безбедно запирање на возила во бегство.

„Овој проект, финансиран од ЕУ, има единствена мисија, a тоа е министерството да го доближи до европските стандарди, да помогне во градењето на поблиски релации меѓу полицијата и граѓаните во правец на зајакнување на меѓусебната доверба. Проектот подразбира подолг период на имплементација, затоа што најбавно се менува свеста и практиките на делување. Овој проект ја има мојата целосна поддршка и во тој правец максимално ќе се заложам за отстранување на било какви намерни или ненамерни застои или блокади во фазите на реализацијата на проектот“, рече министерот Спасовски.

Препорачуваме

Партнери на Правдико