МВР ригорозно ќе реагира на секое нарушување на јавниот ред и мир на илинденските прослави | Правдико

Правдико

   

МВР ригорозно ќе реагира на секое нарушување на јавниот ред и мир на илинденските прослави

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

МВР денеска апелираше до граѓаните за достоинствена прослава на Илинден, особено до оние кои ќе присуствуваат на организираните прослави.

„Министерството за внатрешни работи на сите граѓани на Република Северна Македонија им го честита празникот Илинден и ги повикуваме достоинствено да го прославиме овој ден, како што доликува на чествување на така значаен датум од нашата историја. Министерството апелира до граѓаните, особено оние што ќе присуствуваат на организираните прослави, да го почитуваат јавниот ред и мир. Полицијата, согласно законските обврски и надлежности, ригорозно ќе реагира на сите обиди за нарушување на јавниот ред и мир и сигурноста на граѓаните. Со начинот на кој ќе го прославиме овој голем ден, достоинствено и чесно да покажеме дека ја почитуваме историјата и ја сакаме сопствената татковина“, стои во соопштението од МВР.

Извор: Радио Слободна Европа

Партнери на Правдико