МВР со засилени мерки на безбедност за Велигден | Правдико

Правдико

   

МВР со засилени мерки на безбедност за Велигден

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Поради опасност од терористички напади за време на големиот христијански празник Велигден, Министерството за внатрешни работи најави дека ќе преземе низа безбедносни мерки и активности, согласно соодветните оперативни планови за работа.

„Со оглед на глобалните терористички закани од страна на терористичката група Исламска држава, во коишто цели се и верски објекти, како што беа неодамнешните напади во Египет, потоа таргетирањето на земјите од Балканот, меѓу кои и Република Македонија, а вклучително и масовните собирања на граѓани, МВР ќе ги зајакне безбедносните мерки и активности во наредните денови на целата територија на државата“, стои во соопштението.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико