На Драган Павловиќ-Латас пак ќе му се суди за викендичките во Зелениково | Правдико

Правдико

   

На Драган Павловиќ-Латас пак ќе му се суди за викендичките во Зелениково

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Апелациониот суд ја укина првостепената пресуда која ја донесе Кривичниот суд Скопје, со што на новинарот Драган Павловиќ-Латас и неговите браќа Срѓан и Звездан, кои СЈО ги гонеше за бесправно градење викендички во Зелениково во предметот „Тревник“, повторно ќе им се суди.

Претседателката на Апелациониот суд, Лидија Димчевска, вели дека не ги знае причините поради кои е донесена одлуката, но потврди дека предметот е вратен кај судијата кој претходно го судел.

„Уникатна е пресудата. Причините не ги знам. Дадени се напатствија за постапување, предметот се враќа на повторно судење и е доставен до првостепениот суд“, вели Дамчевска.

Првостепената пресудата ја изрече судијката Марија Клетничка-Марковска, која заедно со судечкиот совет констатираше дека браќата Павловиќ немале сторено кривично дело. Пресудата беше донесена во јули 2019 година, а ја обжали тогашната специјална обвинителка Катица Јанева. Обвинението го застапуваше обвинителката Елизабета Јосифовска.

Според обвинението, во временскиот период од јули 2011 година до јануари 2013 година во општина Зелениково, спротивно на Законот за градење, обвинетите граделе без одобрение од надлежен орган, на земјиште кое е во нивна сопственост.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико