На малчанскиот бербер му се заканува казна затвор од 10 години до доживотен затвор | Правдико

Правдико

   

На малчанскиот бербер му се заканува казна затвор од 10 години до доживотен затвор

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Судскиот процес против Нинослав Јовановиќ (47) од Малча, попознат како малчанскиот бербер, осомничен дека ја киднапирал и 10 дена ја злоупотребувал малолетната М. К. (12) од Суви Дол, ќе почне утре пред Високиот суд во Ниш.

Вишото јавно обвинителство во Ниш поднесе обвинение против Јовановиќ на крајот на март, но поради заштитата на интересите на малолетната оштетена странка во овој случај, не беше објавена правна квалификација на кривичното дело за кое се товари. Истрагата против Јовановиќ беше спроведена поради кривични дела киднапирање и силување дете.

Овие кривични дела се казнуваат со затвор од најмалку 10 години или доживотен затвор.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико