На „Монструм“ се слушаат телефонски разговори без присуство на јавноста | Правдико

Правдико

   

На „Монструм“ се слушаат телефонски разговори без присуство на јавноста

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Во кривичниот суд со презентирање на телефонски разговори и СМС-пораки, денеска продолжи судењето за предметот „Монструм“ за петкратното убиство кај Смилковско Езеро. По одлука на Судечкиот совет, исто како и на минатото рочиште, јавноста е исклучена.

Адвокатот на обвинетите, Насер Рауфи, на минатото рочиште истакна дека во комуникациите нема ниту една реченица во која има какви било индиции што упатуваат дека овие обвинетите се сторители на делото.

„Убедени сме, а тоа ќе се утврди и во текот на постапката, дека во комуникациите нема ништо што ги инкриминира овие обвинети за ова кривично дело. Апсолутно ниту еден збор ниту една реченица не ги инкриминира. Ние ги знаеме овие разговори, во нив се секојдневни вообичаени комуникации помеѓу обвинетите. Овие материјали немаат никаква доказна вредност за предметот“, рече Рауфи.

Предметот „Монструм“ од страна на Врховниот суд е вратен повторно во судска постапка од почеток откако на доживотна казна затвор за тероризам беа осудени обвинетите Алил Демири, Африм Исмаиловиќ, Агим Исмаиловиќ, Фејзи Азири, Хаки Азири и Сами Љута.

Двајца од обвинетите за случајот „Монструм“, Африм Исмаиловиќ и Алил Демири се во бегство и се наоѓаат во Косово.

Министерството за правда сè уште нема добиено одговор дали обвинетите ќе бидат екстрадирани.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико