На ниво на целата држава 42 лица не ја почитувале забраната за движење | Правдико

Правдико

   

На ниво на целата држава 42 лица не ја почитувале забраната за движење

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Во текот на изминатото деноноќие (13/14.05.2020 година) по однос на забраната за движење евидентирано е дека на ниво на целата држава 42 лица не ја почитувале забраната за движење, при што приведени се 37 лица, а за останатите се земени податоци и ќе следуваат соодветни мерки.

Исто така по однос на мерката за задолжително носење заштитна опрема т.е. заштитни маски евидентирани се 25 лица што ја прекршиле оваа мерка.

За последните 24 часа на  територијата на Република Северна Македонија на 50 лица им се издадени решенија за изолација, а 19 лица потпишале изјави за самоизолација. Од страна на полициски службеници извршени се контроли кај лица во изолација и самоизолација, не се евидентирани лица кои не ја почитувале мерката за изолација и самоизолација.

Препорачуваме

Партнери на Правдико