Над 100 осудени заради учество во протестите против Лукашенко | Правдико

Правдико

   

Над 100 осудени заради учество во протестите против Лукашенко

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Над 100 луѓе се осудени во Минск на повеќедневна затворска или на голема парична казна откако беа уапсени на протестот против претседателот Александар Лукашенко.

Близу 111 луѓе се појавија на судот во Минск, извести организацијата за човекови права „Вјасна“, додавајќи дека почна судењето за уште 20 луѓе низ другите градови во земјата.

Повеќето обвинети од четири до 15 дена затвор, освен еден што е осуден на 25 дневна затворска казна.

Извор: Макфакс

Партнери на Правдико