Над 70.000 Македонци добиле бугарско државјанство од 2001 година | Правдико

Правдико

   

Над 70.000 Македонци добиле бугарско државјанство од 2001 година

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Од 2001 година, 71 524 лица добиле бугарско државјанство во Република Македонија. Ова го изјави потпретседателката на Бугарија, Илиана Јотова, на средба во бугарската амбасада во Скопје, објавуваат бугарските медиуми.

„Од почетокот на мандатот на претседателот Румен Радев, кој почна во јануари годинава, 1.184 Македонци добиле бугарско државјанство“, рече Јотова.

Таа во блиска иднина вети дека ќе го олесни режимот за стекнување бугарско државјанство.

„Ви ветувам дека во најскоро време ќе се олесни процедурата за добивање бугарско државјанство“, рече Јотова.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико