Над илјада тужби за велепредавство против Меркел | Правдико

Правдико

   

Над илјада тужби за велепредавство против Меркел

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Повеќе од 1.000 тужби за велепредавство се поднесени во Германија против канцеларката Ангела Меркел од кулминацијата на бегалската криза во 2015 година досега, објавија локалните медиуми.

Поголемиот дел од приговорите ги поднесоа поддржувачи на десничарската популистичка Алтернатива за Германија (АФГ), која би можела да ги добие првите парламентарни места на изборите за сојузниот парламент следниот месец, објави АФП.

Извор:Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико