Најавена истрага за нападот со хлорин во Алепо | Правдико

Правдико

   

Најавена истрага за нападот со хлорин во Алепо

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Организацијата за забрана на хемиското оружје најави истрага околу употребата на гас хлорин во сирискиот град Алепо, наведувајќи дека информациите за користење на гасот се вознемирувачки, јавуваат светските агенции.

alepo-napad-hlorin

Се очекува и Советот за безбедност на Обединетите нации да ги разгледа извештаите на контролната група на ОН и Организацијата за забрана на хемиското оружје, кои ги обвинуваат сириските владини сили за напади со отровни гасови.

Сириската цивилна заштита, која е ангажирана во областите под контрола на опозициските сили, соопшти дека владини хеликоптери фрлиле буриња-бомби кои содржеле хлорин во Алепо, што предизвикало тешкотии со дишењето кај 80 лица, меѓу кои и деца.

Извори од сириската војска ги демантираат ваквите обвинувања и тврдат дека извештатите за употреба на отровен гас се „обид на бунтовниците да го тргнат вниманието од бројните порази“.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико