Најмалку 25 загинати во бразилски затвор | Правдико

Правдико

   

Најмалку 25 загинати во бразилски затвор

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

brazil-zatvorНајмалку 25 затвореници загинаа минатата недела во судирите меѓу противничките фракции во бразилски затвор на северот на земјата, објавија официјални извори.

Полицијата морала да интервенира за да го заврши судирот, а затворениците држеле како заложници стотина родители што во тоа време отишле во посета.

Како што пишуваат бразилските ме­диуми, полицијата при интервенцијата успеала да ги ослободи заложниците, но ситуацијата излегла од контрола кога затворениците од едното затворско крило упаднале во друго, а биле вооружени со ножеви.

Извор: Нова Македонија

Препорачуваме

Партнери на Правдико