Нападната полициската станица во Газиантеп | Правдико

Правдико

   

Нападната полициската станица во Газиантеп

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Полициската станица во југоисточниот турски град Газиантеп е нападната и има повредени лица, но се уште не е познат нивниот број.

10012017142934_web_turkish-police-reuters759

Според турската телевизија НТВ на лице место има голем број возила на брза помош, а престрелката се уште трае.

Според локалните медиуми три вооружени лица отвориле оган врз полициската станица. Според други извори, се работи за самоубиствен напад, но извршителите не успеале да ги активираат бомбите.

Според трети извори, напаѓачите биле двајца или тројца и успеале да побегнат, а полицијата трага по нив.

Газиантеп е најблискиот турски град до сириската граница.

Извор: Нова Македонија

Препорачуваме

Партнери на Правдико