Народен правобранител: Институциите се нефункционални и партизирани | Правдико

Правдико

   

Народен правобранител: Институциите се нефункционални и партизирани

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Партизирани институции, селективно постапување по граѓанските барања, нефункционален судски систем – ова се само дел од забелешките во  годишниот извештај на Народниот правобранител.

Мемети   нотира дека оваа година наместо унапредување, има стагнација, дури и назадување во одредени области на човековите права.

Најголемиот акцент во извештајот е ставен на полициската бруталност, особено во казнено- поправните установи. Омбудсманот поднел 5 кривични пријави за полициска бруталност.

Извор: 24Вести

Препорачуваме

Партнери на Правдико