Наскоро ќе се спојат Русија и Јужна Осетија | Правдико

Правдико

   

Наскоро ќе се спојат Русија и Јужна Осетија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Рускиот претседател Владимир Путин вчера ја поднесе на ратификација во парламентот спогодбата за здружување и за интеграција на Русија и на Јужна Осетија.

kremlj

Спогодбата предвидува заедничка одбрана и безбедност, слободно движење преку границите меѓу Русија и Јужна Осетија, земање предвид на рестрикциите воведени поради безбедносни причини, соработка на полициските агенции, поедноставување на процедурите за добивање руско државјанство, како и исплата на пензии.

Русија ќе ја осигури одбраната и безбедноста на Јужна Осетија и ќе ги заштити нејзините граници. Документот, исто така, предвидува Москва и Шинвали да ја координираат надворешната политика.

Путин и претседателот на Јужна Осетија, Леонид Тибилов, ја потпишаа спогодбата за здружување и за интеграција на 8 март во Кремљ.

Извор: Мета.мк

Препорачуваме

Партнери на Правдико