НАТО има намера да ги обнови контактите со руските воени лидери | Правдико

Правдико

   

НАТО има намера да ги обнови контактите со руските воени лидери

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

НАТО соопшти дека има намера повторно да воспостави контакт со руските воени лидери по неколкумесечните тензии поврзани со конфликтот во источна Украина.

159

Воениот командант на НАТО, американскиот генерал Филип Бридлав, вчераво Брисел изјави дека претставници на алијансата разговарале како повторно да ја обноват комуникацијата со високите воени соговорници од Русија, која „е важна“. Тој рече дека неколку високи воени лидери на НАТО одлучиле да ги обноват комуникациите со шефот на Генералштабот на руската армија, генерал Валериј Герасимов. Бридлав рече дека разговарал со Герасимов на почетокот на минатата година, кога руските сили напредуваа кон Крим.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико